Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 12 februari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1597 8180  Affisch Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Cote d´Azur. Signerad i tryck. Bladets mått: 99x66 cm, yttermått inklusive ram: 101x68 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:31)

1597 8215  Akvarell Carl Roessler, Danviken Stockholm, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm. Signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:15)

1597 8047  Akvarell Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sverige. Signerad, akvarell, "Rubeckia i antik urna", 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:38)

1597 8026  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Efter Erskine. Akvarell, bildmått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 67x80 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:09)

1597 8420  Akvatint 1800-tal, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:41)

1597 7040  Ampel Empirestil. Diameter: 53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:58)

1597 8289  Appliquer ett par, Italien, konstmaterial. Höjd: 38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:54)

1597 8212  Arkivskåp Tidigt 1900-tal, ek, Jalusie. Bredd: 120 cm. Djup: 55 cm, höjd: 100 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:45)

1597 8137  Armband 18k guld. Längd: 19 cm. Vikt: 30g

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:53)

1597 8187  Armband 18k guld. Manglad länk. Längd: 18 cm. Vikt: 7,1 g

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:40)

1597 8193  Armband 18k guld. X-länk. Längd: 18 cm, vikt: 11,5 g

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:39)

1597 7180  Armband Agater. Längd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:30)

1597 8087  Armbandsur 5 st, diverse

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:56)

1597 8086  Armbandsur diverse 5 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:12)

1597 8088  Armbandsur Jaeger. Diameter: 35 mm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:33)

1597 8019  Armbandsur Swatch, 9 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:04)

1597 8396  Ask emaljarbete. Längd: 9,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:45)

1597 8256  Assietter + bonbonjär, 6 delar, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Reijmyre Glasbruk, rött glas. Diameter: 18 cm. Höjd: cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:21)

1597 7083  Assietter + skålar & glas, 6 + 6 + 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine", Kosta Boda. Diameter: 9-20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:02)

1597 8039  Bägare silver, 1972. Höjd: 12 cm. Vikt: 120g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:17)

1597 8189  Bajonetter 2 st, Mauser, Modell 1896, Eskilstuna Jernmanufaktur AB. Längd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:28)

1597 8355  Bålskål 1900-tal, Kina. Diameter: 25. Cm, höjd: 10 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:47)

1597 8417  Barnbyrå omkring 1900, furu. Bredd: 61 cm, djup: 29 cm, höjd: 46 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:22)

1597 8257  Barskåp mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 159 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:01)

1597 8317  Bestick silver, 10 delar. Längd: 17-22. Vikt: 550 gr brutto

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:37)

1597 8319  Bestick silver, 9 del inkl kapsylöppnare. Längd: 12-22,5, vikt: 400 gr brutto

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:16)

1597 8134  Besticksuppsättning Cohr, Saxisk. Silver, 54 delar, 10 matknivar, 11 matgafflar, 11 dessertskedar, 10 smågafflar, 12 kaffeskedar. Längd: 12-22 cm, bruttovikt: 1930g. Varav knivar: 660g

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:10)

1597 8274  Bestickuppsättning Nysilver, 50 delar, med schatull, 12+ 12+ 12+ 12+ 2. Längd: 11-30 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:17)

1597 8229  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad, -55, komposition. Blandteknik, bildmått: 39x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:05)

1597 8363  Blyertsteckning Ragnar Sandberg (1902-1972), Sverige. Signerad, daterad -71. Bildmått: 11,5x15,5 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:33)

1597 8100  Bokhylla Asien. Bredd: 86 cm, djup: 35 cm, höjd: 152 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:43)

1597 8350  Bokhylla mahognyfanér, Bredd: 90 cm. Djup: 27 cm, höjd: 120 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:38)

1597 8177  Bokhylla med 2 lådor, England, mahogny, längd. 75 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:41)

1597 8351  Bord ek, nutida, Kvadratisk form, Fyra kalkstenskivor a 75x75x4 cm på underrede med krysskopplade ben, 150x150 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:54)

1597 8085  Bord med låda, Rokokostil. Bredd: 77 cm, djup: 54 cm, höjd: 72 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:53)

1597 8439  Bordsdekorationer Ett par, Fåglar, metall. Längd: 31 cm, höjd: 11 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 8356  Bordslampa 1900-tal, glas, mässing. Höjd: 55 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:46)

1597 8277  Bordslampa mässing, med glaskupa, Gusum. Höjd: 42 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:41)

1597 8450  Bordslampa Max-spot, för bokhylla. Längd: 19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:40)

1597 8303  Bordslampfötter ett par, Barockstil. Höjd: 46 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:08)

1597 8466  Bordslampor 2 st, Danmark. Höjd: 40-43 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:33)

1597 8465  Bordslampor 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 38-48 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:22)

1597 8021  Bordslampor ett par. Porslin. Höjd: 46 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:37)

1597 8302  Bordspegel Järn, 56x36 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:31)

1597 8017  Bordsur Jaeger-LeCoultre, 15x13 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:19)

1597 8338  Bricka silver, 47x35. Vikt: 1280 gr

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:48)

1597 8327  Bricka silver. Diameter: 38 cm, vikt: 1050 gr ca

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:08)

1597 8132  Brickställ ett par, fällbara. Höjd: 55 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:14)

1597 7337  Brosch 18k guld, med tre pärlor. Diameter: 3 cm. Bruttovikt: 4. 2 g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:30)

1597 8144  Brosch Ermani Bulatti, metall. Höjd: 6 längd: 8 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:39)

1597 8147  Brosch silver, 1800-tal, 4,5x3,5 cm. Vikt: 25 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:41)

1597 6358  Brosch Sterlingsilver, Bendt Knudsen (1924-1996), Danmark. Längd: 6 cm. Vikt: 13g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:56)

1597 8251  Byrå 1890-tal, avlutad. Bredd: 88 cm, djup: 49 cm, höjd: 128 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:04)

1597 8244  Byrå 1920-tal, Björk. Bredd: 70 cm, djup: 41 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:21)

1597 8242  Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 95 cm, djup: 50 cm, höjd: 78 cm, nyckel

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:30)

1597 8243  Byrå mahogny. Bredd: 62 cm, djup: 31 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:48)

1597 8167  Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 87 cm, djup: 42 cm. Höjd: 73 cm, nyckel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:19)

1597 8376  Byrå nutida, björk. Bredd: 40 cm, djup: 44 cm, höjd: 100 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:14)

1597 8416  Byrå omkring 1900, furu. Bredd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:25)

1597 8253  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 88 cm, djup: 38 cm, höjd: 90 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:46)

1597 8414  Byrå med klaffar 1800-tal, England. Längd: 46 + 2x22, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:30)

1597 8362  Champagneglas 6 st, tidigt 1900-tal, olivslipade. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:51)

1597 7081  Chiffonjé Sent 1800-tal. Bredd: 80 cm, djup: 50 cm, höjd: 145 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 8460  Cigarettskrin Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 9 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:19)

1597 8114  Cigarettställ brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Art Déco. Höjd: 6,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:46)

1597 8335  Coasters 10 st, silver, Paris, Cardeilhac. Diameter: 8 cm, vikt: 220

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:51)

1597 8463  Coasters 8 st, nysilver, diameter: 8,5-11,5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:37)

1597 7379  Diorama Mask, Afrika, ram i trä. Längd: 50x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:39)

1597 8230  Dokument 1500-tal, Italien, inramad, yttermått inklusive ram: 44x31 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:19)

1597 8078  Dörrklocka 3 st koskällor på smideställning, mässing. Längd: 25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:07)

1597 8143  Dosa med lock + fat, 2 delar, Kina. Diameter: 14-15 cm, höjd: 3-5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:52)

1597 8077  Dosa med lock keramik, silverfattning med motiv av drakar. Diameter: 7 cm. Höjd: 5 cm, vikt: 140g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:23)

1597 8155  Duk Georg Jensen, "Damask", 130x160 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:43)

1597 8013  Eldset 4 delar. Höjd: 80 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:17)

1597 8433  Emaljmålning Stig Sellén (f. 1924), Sverige. Signerad, daterad 1975,40x50, oramad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:43)

1597 8141  Etsning Otto Goetze (1868-1931), Tyskland. Kvinna i fåtölj. Signerad i tryckplåt. Bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x28 cm.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:15)

1597 8204  Färgetsning Tomas Colbengtson (f. 1957), Sverige. "Inland". Signerad, numrerad 1/10, daterad -08. Färgetsning, bildmått 33x39 cm, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:08)

1597 8305  Färgetsningar 6 st, England, Jaktmotiv, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:29)

1597 8237  Färglitografi fåglar. Signerad, numrerad 13/360. Färglitografi, bildmått: 40x52 cm, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:59)

1597 7153  Färglitografi Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Signerad, numrerad 24/50. Färglitografi. Bladets mått: 66x48 cm, yttermått inklusive ram: 76x58 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:02)

1597 8139  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 57/150, "Joshoua is around". Färglitografi. Bladets mått: 51x49 cm, oramat löst blad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:28)

1597 8365  Färglitografi Gösta Backlund (f. 1930), Sverige. Stilleben. Färglitografi, bildmått: 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x77 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:50)

1597 8487  Färglitografi Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. "i manegen". Signerad, numrerad 18/100, färglitografi, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:25)

1597 7034  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 367/375, daterad -75, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 43x59 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:46)

1597 8136  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 367/375, daterad -77. Färglitografi. Bladets mått: 59x41, oramat löst blad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:34)

1597 8235  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 54/150. Färglitografi, bildmått: 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:16)

1597 8478  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 2/29. Färglitografi. Bladets mått: 56x76 cm, yttermått inklusive ram: 69x90 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:39)

1597 8234  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad HC 7/10, daterad -01. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:29)

1597 8080  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Jägare med hund. Signerad och numrerad 280/280, Färglitografi, bildmått: 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:11)

1597 8451  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 150/360. Färglitografi, bildmått: 42x54 cm, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:20)

1597 8449  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 3/360. Färglitografi, bildmått: 55x44 cm, yttermått inklusive ram: 72x58 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:46)

1597 8140  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 165/325. Färglitografi. Bladets mått: 62x56, oramat löst blad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:03)

1597 8192  Färglitografi Ruth Goldmann-Grosin (f. 1941), Sverige. Danslåt från Gotland. Signerad, numrerad 38/75, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 80x59 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

1597 8129  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 5/40. Färglitografi, bildmått: 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 54x61 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:08)

1597 8236  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad HC 12/19. Färglitografi, bildmått: 321x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:40)

1597 8150  Färglitografi Torsten Hult (1922-2012), Sverige. Kulspel. Signerad, numrerad 101/260. Färglitografi, bildmått: 35x46 cm, yttermått inklusive ram: 48x60 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 21:15)

1597 8485  Färglitografier 2 st, Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad ea, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 13x18 cm, yttermått inklusive ram: 25x36 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:08)

1597 8138  Färglitografier 3 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, HC/EA-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 47x36, oramade lösa blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:02)

1597 8481  Färglitografier 3 st, Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerade, Numrerade. Färglitografi. Bladets mått: 24x26 cm, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:57)

1597 8081  Färglitografier Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. "Bruddansen", mapp med 3 litografier samt originalomslag i blandteknik. Signerade och numrerade 76/360 cm, oramande i mapp nr. 76, bladmått: 63x49, mappens mått 66x46 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:13)

1597 8425  Fat + skål, 2 delar, Kina. Diameter: 14,5-17 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:50)

1597 8116  Fat Kristall, Dekor med örn. Diameter: 40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:38)

1597 8345  Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:38)

1597 7100  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:39)

1597 8333  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, Oh Sjögren. Höjd: 84 cm b, 70 cm, sittdjup 50 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:43)

1597 8387  Fåtöljer ett par, Gillis Lundgren, "Revolt", IKEA, 1970-tal. Stomme i kromat stålrör, stoppad rygg och sits klädd i djuphäftad sandfärgad kanvas. Bredd ca 67 cm. Djup: ca 74 cm. Höjd: ca 69 cm, sitthöjd ca 25-36 cm. Litteratur: 1975 års IKEA-katalog, sidan 48

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:25)

1597 8245  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:44)

1597 8392  Fåtöljer ett par, Inköpta på Englesson, ABC-collection, 2000-tal

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:11)

1597 8270  Figurin + konsol, porslin, bla, Meissen. Höjd: 10,5-17 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:03)

1597 8290  Figuriner 2 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 19-22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:36)

1597 8447  Figuriner 4 st, Hundar & Fågel, bland annat B&G, porslin. Höjd: 7-9 cm, längd: 10-13 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:18)

1597 8079  Fiol med fodral, två stråkar. Längd: 62 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:39)

1597 8311  Fiskspadar 2 st, + slev, silver. Längd: 25-31. Vikt: 350 gr ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:48)

1597 8313  Fiskspade + uppläggningssked, silver, Längd: 26-28. Vikt: 160 gr ca

1597 8205  Floretter + hjälm och ställning, 4 delar. Längd: 93 cm

1597 8206  Floretter + värja mm, 6 delar. Längd: 72-117

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:01)

1597 8410  Fotokonst Lennart Bernadotte (1909-2004), Sverige. Signerad, numrerad EA 7/10, daterad 1983. Yttermått inklusive ram: 40x50 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:16)

1597 8300  Fotoram Metall, Nyrokoko. Höjd: 32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:31)

1597 8213  Fotpallar 2 st, 1800-tal. Längd: 30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:50)

1597 8315  Gafflar 12 st, silver, Frisch. Längd: 19 cm, vikt: 590 gr brutto

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:31)

1597 7389  Glasservis 63 delar. 9 rödvinsglas, 28 vitvinsglas, 10 starkvinsglas, 16 likörglas, Höjd: 8,5 - 12 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:28)

1597 8431  Glasservisdelar 21 delar, Kosta, Diamant, 9-15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:02)

1597 8336  Golvlampa Larry, Markslöjd, mässing, Höjd: 146 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:22)

1597 8334  Golvlampa mässing. Höjd: 134 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:27)

1597 8127  Golvlampa Tidigt 1900-tal. Höjd: 173 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:19)

1597 1025  Golvspegel Harald Linder (1880-1945), Swedish Grace, Tenndekor. Märkt "Svenskt Tenn", 1933, Uddevalla, Längd: 65 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 180 cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2024 11:46)

1597 8223  Grafik part, modell äldre, bland annat 21700 / 1800-tal, oramade lösa blad, 12x9 - 28x34 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:59)

1597 8224  Grafik parti, diverse, oramade lösa blad, bland annat Sallberg, Japanska träsnitt, Gallen-Kallela, oramade lösa blad, bildmått. 23x31 - 38x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:41)

1597 7004  Grafiskt blad Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Bak". Signerad, numrerad 8/100. Bildmått: 23X15cm, yttermått inklusive ram: 36X28cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:09)

1597 7061  Gunghäst omkring 1900. Längd: 104 cm, höjd: 64 cm, svans i tagel, träns och öron i läder

1597 8148  Halsband 1930-tal, keramik, metall. Längd: 59 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:11)

1597 7182  Halsband 1940-/50-tal, Kristall, 4-radigt. Längd: 41 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:35)

1597 8146  Halsband Art Déco, Krom / stenar. Längd: 41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:14)

1597 8201  Halskedja 18k guld. Längd: 42 cm. Vikt: 17,6g

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:47)

1597 8252  Handspegel Estrid Ericsson, Firma Svenskt Tenn. Handtag i tenn med mässingsdekor. Längd: 22 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:35)

1597 8380  Hänkelvas + figurin, 2 delar, Gunnar Nylund & Lisa Larson, Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 7-20 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:10)

1597 8473  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 100 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:42)

1597 8329  Kaffekanna silver, 1948, Bransch. Höjd: 20 cm, vikt: 520 gr brutto

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:44)

1597 8001  Kaffeservis Blue Danube, 32 delar

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:49)

1597 8122  Kaffeskedar silver, 18 st. Längd: 10-13, vikt: 270 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:14)

1597 7139  Kaffeskedar silver. Cesons, 1960. Längd: 11 cm, vikt: 70 g ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:21)

1597 7050  Kakfat Blå Blomst, Royal Copenhagen porslin. Diameter: 21 cm. Höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:57)

1597 8106  Kandelabrar ett par, Gusum. Höjd: 13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:17)

1597 8443  Kanna + skykanna, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 11-17 ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 8453  Kanna Kendi, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 23 cm

1597 8301  Kanna Keramik. Längd: 23 cm, höjd: 9 cm

1597 8281  Kanna silver. Höjd: 19 cm, vikt: 420 gr ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:03)

1597 8384  Kannor 2 st. Höjd: 30-40 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:14)

1597 8293  Karaff kristall, med silvermontering. Höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:52)

1597 8292  Karaffer 5 st, Kristall. Höjd: 17-33 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:01)

1597 6130  Karmstol 1920-tal, betsad björk

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:28)

1597 8063  Karmstol 1950-tal

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:27)

1597 8371  Karmstol nyrokoko, broderad sits, skuren dekor, bredd 63, höjd 103 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:22)

1597 8030  Karmstol Sven Kai Larsen, NK-inredning, 1960-tal

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:24)

1597 8062  Karmstol troligen Ikea

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:32)

1597 8424  Karmstol Windsor-stil

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:18)

1597 8094  Karmstolar 3 st, Furu

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:31)

1597 8194  Kavallerisabel 1800-tal, Tyskland, "Mit Gott für Kaiser und Reich". Längd: 86 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:23)

1597 8025  Kista Orientalisk. Bredd: 66 cm. Djup: 45 cm, höjd: 32 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:13)

1597 7098  Klaffbord England, mahogny, 1800-tal. Bredd: 106 cm, djup: 42+ 2x42, höjd: 70 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:34)

1597 8436  Konsoler 3 st, omkring 1900, Järn, bemålade, 23x18 ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:49)

1597 8006  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9,5-10 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:57)

1597 8070  Koppar med fat 5 delar, "Kurbits", Katarina Brieditis, Rörstrand, 2007-2013. Längd: 11,5-17 cm, djup: 9-17 cm, höjd: 3-8 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:32)

1597 8282  Kopparbalja på fot. Längd: 54 cm, höjd: 42 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:36)

1597 8225  Kopparstick kolorerat, 1600 7 1700-tal, oramat löst blad, bladets mått: 34,5x36,5

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:30)

1597 8367  Kräfttallrikar + skålar, 12 + 2 delar, Dia 23. Längd: 19-28 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:32)

1597 8220  Kräfttallrikar 6 st, Tidigt 1900-tal, diameter: 20 cm

1597 8034  Kuriosa 5 delar, bland annat terrin

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:04)

1597 8269  Lackask Kina. Längd: 22 cm, djup: 19 cm, höjd: 11 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:25)

1597 8239  Lampbord ett par. Bredd: 59 cm, djup: 41 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:27)

1597 8372  Lampbord Rokokostil. Bredd: 61 cm, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:28)

1597 8014  Laxbräda Frankrike. Längd: 92 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:38)

1597 8178  Leksak Lejon, Steiff, ej märkt. Längd: 40 cm

1597 8003  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Bildmått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:43)

1597 8083  Litografi Ulla Rantanen (f. 1938), Signerad, numrerad 76/110, daterad 1977. Bildmått: 58x47 cm, yttermått inklusive ram: 74x63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:04)

1597 8226  Ljuskrona Rokokostil, rökfärgade och klara prismor. Höjd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:21)

1597 7364  Ljusplåtar Ett par + 1 applique, mässing. Längd: ljusplåt. 34 cm, längd: applique 14 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:13)

1597 7339  Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 7-14,5

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:32)

1597 8448  Ljusstakar 5 st, trä. Höjd: 40-60,1960-tal

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:12)

1597 7140  Ljusstakar Ett par, Lindberg, Örebro, tenn. Höjd: 10 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:22)

1597 8246  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:34)

1597 8071  Ljusstakar ett par, Orrefors. Höjd: 19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:29)

1597 8041  Ljusstakar ett par, silver, C G Råström, 1976. Höjd: 21 cm, vikt: 720 gr ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:42)

1597 8359  Ljusstake Bo Fajans. Längd: 35 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:17)

1597 8354  Ljusstake Tuppastake, smide. Höjd: 55 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:10)

1597 6236  Lockurna Keramik, Frankrike. Höjd: 42 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:37)

1597 7148  Lockurnor Ett par, Booths, England. Höjd: 22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:48)

1597 8018  Lykta mässing, Germania, Herm. Reinmann. Höjd: 25 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 7380  Malmgryta på benställning. Diameter: 43 cm. Höjd: 25 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:42)

1597 5102  Matbord 1800-tal, med låda, mahogny, på trissor, utdragsskivor. Bredd: 132 cm. Djup: 91 + 2x41, höjd: 75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:26)

1597 8102  Matbord Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. "Diamant", Bodafors, brännstämplat 1961, Teak. Diameter: 115 cm. Höjd: 73 + 2iläggx55 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 21:11)

1597 7392  Matbord Gustaviansk stil, bemålat, kannelerade ben, hörnfeluroner. Diameter: 115 cm, + 3 iläggsskivor med sarg, 48 cm vardera, höjd: 75 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:04)

1597 1021  Matbord mahogny, omkring 1800. Bredd: 127 cm, djup: 122 cm, höjd: 72 + 2+ 1 iläggx57,5-68 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:00)

1597 8353  Matbord vitlackat, benställning i stål. Diameter: 110 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 21:01)

1597 7292  Matsalsgrupp 7 delar, Bord + 6 stolar, Gustaviansk stil. Diameter: 120 cm. Höjd: 73 + 3 iläggx48 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:20)

1597 7242  Matservis 36 delar, Rosenthal, Maria Björnbär

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:03)

1597 8022  Matservis Bavaria, ca 50 del

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:52)

1597 8091  Matservisdelar Gustavsberg, Paris, 39 del

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:35)

1597 8121  Matskedar 10 st, silver, olika modeller. Längd: 18-21,5, vikt: 470 gr ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:11)

1597 8120  Matskedar 12 st, silver, Spetsmodell, CG Hallberg, 1921. Längd: 22 cm, vikt: 725 gr ca

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:12)

1597 7113  Matta orientalisk, 102x200 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:15)

1597 7222  Matta orientalisk, 104x189 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:58)

1597 8185  Matta Orientalisk, 108x190 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:02)

1597 8347  Matta orientalisk, 127x207 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:11)

1597 7232  Matta orientalisk, 137x191 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:14)

1597 7223  Matta orientalisk, 157x246 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:00)

1597 7374  Matta orientalisk, 248x272 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:41)

1597 7371  Matta orientalisk, Afghan, 162x257 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:33)

1597 8346  Matta orientalisk, Bochara, 127x203 cm

1597 7116  Matta orientalisk, Bochara, 156x239 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:22)

1597 8007  Matta Orientalisk, Bochara, 80x245 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:48)

1597 8411  Matta orientalisk, Galleri, Husseinabad, 455x92 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:54)

1597 8168  Medalj guld. "Gustaf V". Diameter: 2,9 cm. Höjd: 4,5 cm. Vikt: 16,1g

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:39)

1597 8060  Miniatyrer 2 st, Signerad, yttermått inklusive ram: 15x13 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:08)

1597 7088  Mockaservis 14 delar, Rosenthal, 1950-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:40)

1597 8321  Mockaskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1956. Längd: 9 cm, vikt: 110 gr ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:13)

1597 8324  Mockaskedar 13 st, silver, i etui. Längd: 9,5 cm, vikt: 110 gr ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:54)

1597 8036  Modellbil Porsche 356, Burago, Italien. Längd: 24 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:12)

1597 8032  Mortel med stöt, mässing, 1837. Höjd: 15 cm, diameter: 16 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:49)

1597 8208  Mynt 986/1000 guld. 4 dukat, Österrike, 1915, motiv med Franz Joseph. "FRANC IOS I D G AVSTRIAE IMPERATOR" respektive "4 HVNGAR BOHEM GAL LOD ILL REX A A LOD 1915". Diameter: 4 cm. Vikt: 14g

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:46)

1597 8264  Nattygsbord ett par, Idegran. Bredd: 49 cm, djup: 41 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:36)

1597 8308  Oljemålning Adrian Hoffman, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 104x76 cm, yttermått inklusive ram: 137x105 cm

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:45)

1597 8446  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Barn, Signerad. Olja på duk, 80x63 cm, yttermått inklusive ram: 99x81 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:09)

1597 8413  Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Signerad, daterad 1964, "klippor i sol". Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:40)

1597 8130  Oljemålning Björn Wiegerdt. Signerad, daterad -49, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x35 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:30)

1597 8149  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Stilleben. Signerad. Bildmått: 14x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:49)

1597 7254  Oljemålning Catharina Günther-Rådström. Signerad, daterad 2005. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:34)

1597 8489  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad a tergo 2020, efter R Fiorentino. Olja på duk, 18x22 cm, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

1597 8216  Oljemålning Erik Almgren (1910-2007), "Gamla fiskebodar, Bornholm". Signerad, daterad -61. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 27x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:51)

1597 8095  Oljemålning Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, daterad 1943, mansporträtt. Olja på duk, 93x72 cm, yttermått inklusive ram: 106x87 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:12)

1597 7002  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Skåne". Signerad. Olja på duk, 40x50cm, oramad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:06)

1597 8227  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), Vinterhare. Signerad. Olja på duk, 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x84 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:40)

1597 8016  Oljemålning Ingrid Nilsson, Landskap, Gotland. Signerad. Olja på duk, 84x108 cm, yttermått inklusive ram: 92x116 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:30)

1597 8419  Oljemålning Ivan Jordell (1901-1965), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x44, oramad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:46)

1597 6307  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 66, Tranor, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 82x98 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:02)

1597 8221  Oljemålning Lars Agger (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1997, "Landskap i blått". Olja på duk, 30x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:01)

1597 8126  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 27x35, oramad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:22)

1597 8157  Oljemålning Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. "Familjen". Signerad, daterad - 91. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:04)

1597 8407  Oljemålning oidentifierad konstnär, Signerad. T. Skoog. Bildmått: 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:26)

1597 8046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på pannå, 57x150 cm, yttermått inklusive ram: 61x154 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:45)

1597 8228  Oljemålning Per Åkered (f. 1924), Sverige. Domherrar. Signerad. Olja på duk, 31x99 cm, yttermått inklusive ram: 51x119 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:31)

1597 8432  Oljemålning Peter Ern. Signerad, daterad 97, "Citytex". Olja på pannå, 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:05)

1597 8097  Oljemålning Richard Friis, Vintergata Paris. Signerad. Olja på duk, 59x75 cm, yttermått inklusive ram: 80x95 cm

1597 8024  Oljemålning Sara Fosselius (f. 1912), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x49 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:58)

1597 8183  Oljemålning Tor Otto Fredlin (1890-1955), Sverige. Hackspett i träd. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 30x23 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:55)

1597 8421  Oljemålning Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, "Little Venice". Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:29)

1597 8483  Oljemålningar 2 st, H Österberg, kustmotiv & vattendrag. Signerade, duk, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:15)

1597 7284  Oljemålningar ett par, Per Södermark. Signerad, daterad a tergo 1851, Porträtt. Olja på duk, 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:05)

1597 8145  Örhängen Ett par, Ametist / silver. Höjd: 4,5 cm. Vikt: 10g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:53)

1597 8272  Paraplyställ metall. Höjd: 68 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:18)

1597 8158  Parfymflakong metall, Tidigt 1900-tal. Höjd: 15 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:49)

1597 8400  Pärlcollier 2 st. Med silverlås. Längd: 46-52 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:58)

1597 8398  Pärlcollier med lås i 18 k. Längd: 44 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:13)

1597 8119  Parti glas ca 30 delar, Rött, bland annat Reijmyre. Höjd: 6-11 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:44)

1597 6071  Parti leksaker Brio

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:10)

1597 8124  Parti silver 11 delar. Vikt: 237 g brutto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:41)

1597 8123  Parti silver 12 delar, diverse. Vikt: 209 gr brutto

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:34)

1597 8326  Parti silver diverse 10 delar. Längd: 13,5-21, vikt: 247 gr brutto

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:19)

1597 8341  Parti silver Kuriosa, 10 delar. Vikt: 300 gr brutto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:54)

1597 8349  Parti silver/nysilver diverse, 15 del

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:55)

1597 8037  Parti smycken broscher, hängen, bokmärken med mera

1597 7192  Piedestal Porslin, Italien. Höjd: 81 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:10)

1597 8332  Pokaler 3 st, silver. Höjd: 12-18, vikt: 445 brutto

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:25)

1597 8179  Porslinstavla Oidentifierad konstnär. Relief, ej signerad, yttermått inklusive ram: 26x20 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:17)

1597 8153  Punschkoppar 6 st, Scandia present. Höjd: 4 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:37)

1597 8310  Ragusked silver. Längd: 38 cm. Vikt: 230 gr ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:36)

1597 7279  Ring 14k guld. Med smådiamanter och lila sten, ringstorlek: 19,2. Vikt: 4,5 G

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:39)

1597 7277  Ring 18k guld. Vitguld, med 3 diamanter, storlek: 18,2. Vikt: 1. 9 g

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:32)

1597 8008  Ringar 10 st, silver, bruttovikt: 140 g, ringmått: 17-26

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:21)

1597 8361  Rödvinsglas 7 st, olivslipade. Höjd: 17,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:09)

1597 8440  Rökelsekar brons, Asien, 1900-tal. Höjd: 16 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:07)

1597 8202  Sablar 4 st, Turkiet & Indien. Längd: 67-90 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:32)

1597 8470  Sablar 4 st. Längd: 83-89 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:23)

1597 8015  Såsskål med lock & fat, silver, Dublin. Längd: 23 cm, höjd: 14 cm, vikt: 750

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:11)

1597 8164  Schackspel Onyx, i väska. Längd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:41)

1597 8031  Sekretär på underrede. Bredd: 45 cm, djup: 26 cm, höjd: 85 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:06)

1597 7266  Serigrafi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Utskärsfrid". Signerad, numrerad 70/200, daterad -97. Silkscreen, bildmått: 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 61x77 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:59)

1597 8330  Serveringsbord med kakel. Bredd: 63. Cm, djup: 48 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:45)

1597 8323  Serveringsvagn 1950/60-tal, med dubbla skivor, mässing och trä. Längd: 75 cm. Djup: 40 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:56)

1597 8069  Servisdelar 24 delar, Rörstrand och Gustavsberg, Dekor Pia Rönndahl

1597 8012  Sextant i träask. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 8 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:47)

1597 8262  Sideboard längd: 189 cm, djup: 54 cm, höjd: 91 cm, nutida, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:25)

1597 7150  Sideboard Rolf Fransson, "Artic", Voice, vitlackat, 3 dörrpar med ett bakomliggande hyllplan i glas, Längd: 135 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 83 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:56)

1597 7149  Sideboard Rolf Fransson, "Artic", Voice, vitlackat, på sockel, 6 lådor. Längd: 240 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 64 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:53)

1597 8403  Silver 11 delar, bruttovikt: 320 g. Längd: 13-23,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:37)

1597 8042  Silver 2 delar, bland annat Druvsax. Längd: 12-19, vikt: 65 gr ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 8374  Skål + ljusstake, 2 delar, Porslin, Dresden. Diameter: 20. Höjd: 10-17 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:54)

1597 7124  Skål + vas+ fat, Gls, Höglund. Diameter: cm, + vas+ fat, Glas, Höglund, diameter: 17-24, höjd: 21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:34)

1597 8452  Skål Asien, Dekor med löv, nutida. Diameter: 19. Höjd: 10 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:49)

1597 8113  Skål Keramik, Signerad. Diameter: 14 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:58)

1597 8020  Skål Kina, Porslin. Diameter: 18 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:42)

1597 8040  Skål med lock, silver, CG Råström, 1976. Längd: 21 cm. Höjd: 12 cm, vikt: ca 820 g

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:55)

1597 7155  Skål Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Diameter: 33, höjd: 8 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:08)

1597 8035  Skålar 2 st, Georg Jensen, Rostfritt. Diameter: 17,5-25 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:43)

1597 8377  Skålar 2 st, Kosta & Orrefors. Diameter: 16,5-20. Höjd: 10-13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:11)

1597 8043  Skålar 3 st, silver, Tore Eldh, 1974. Längd: 11,5-12,5, vikt: 350 gr ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:28)

1597 8454  Skålar på fot 4 st, Kina, diameter: 10,5 ca. Höjd: 4-9 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:48)

1597 8455  Skålfat Kina, 1900-tal. Diameter: 36 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:59)

1597 7082  Skålfat Sven Hofverberg (1923-1998), Sverige. Glaserad Keramik, diameter: 29, höjd: 7 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:58)

1597 8238  Skåp med skjutdörrar. Bredd: 85 cm, djup: 44 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:24)

1597 1046  Skåp Med stenskiva, Frankrike, 1800-tlets mitt. Bredd: 114 cm, djup: 42 cm, höjd: 109 cm, nyckel

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:45)

1597 6375  Skåp med vitrinöverdel, Queen Anne-stil. Bredd: 175 cm, djup: 60 cm, höjd: 238 cm, nyckel

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 13 februari 2024 11:09)

1597 8207  Skåp omkring 1800-talet, fyra lådor, ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd: 120 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 192 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:58)

1597 8383  Skarf Hermès, Paris, "La Promenade de Longchamps, i originaletui. Längd: 95 cm, djup: 90 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:53)

1597 8322  Skedar silver, 5 st, udda. Längd: 18-21, vikt: 215 gr ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:41)

1597 8316  Skedar/gafflar 4+ 2 st. Silver. Längd: 17-20, vikt: 210 gr ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:41)

1597 7302  Skinkfat dekor av gris, porslin. Längd: 47 cm, bredd: 25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:32)

1597 8397  Skoställ 2 st, 1950-tal, stringmodell. Längd: 55 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:52)

1597 8462  Skrin med teburkar omkring 1900, lackarbete / tenn. Längd: 20 cm, djup: 13 cm, höjd: 13 cm, nyckel

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:29)

1597 8263  Skrivbord/sidebord England. Bredd: 104 cm. Djup: 56 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:51)

1597 8457  Skrivbordslampa Luxo, ställbar. Längd: 69-86 cm, djup: 6-16,5 cm, höjd: 53-102 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:16)

1597 7289  Skrivskåp omkring 1800, ek. Bredd: 116 cm, djup: 56 cm, höjd: 212 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:15)

1597 8297  Skrivställ + 2 st läskpress. Längd: 11-20 cm, djup: 6-15 cm, höjd: 6-7 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:14)

1597 8268  Skrivställ Empirestil, nysilver. Längd: 27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:49)

1597 8068  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, på träsockel. Signerad, Kosta Boda. Längd: 17,5 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:46)

1597 8296  Skulptur brons, på onyxfot. Höjd: 34 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:54)

1597 8109  Skulptur brons. Höjd: 21,5 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:35)

1597 8004  Skulptur Gefle, Märta Willborg, Lejon. Längd: 24 cm, höjd: 18 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:10)

1597 8278  Skulptur Gustafsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gråsäl. Längd: 24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:01)

1597 8279  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Murre. Höjd: 21 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:03)

1597 8182  Skulptur Olof Ahlberg (1876-1956), Sverige. Mamma med barn, gips. Höjd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:36)

1597 8298  Skulptur Orrefors, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Rovfågel. Höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:48)

1597 8456  Skulptur Rörstrand, omkring 1900, Hund. Tax, Höjd: 21 cm

1597 8445  Skulptur Sten, Björn. Längd: 15,5 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:59)

1597 8072  Skulptur Sten, Egypten. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:15)

1597 8458  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala-Ekeby, Barn. Längd: 23 cm, höjd: 22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:15)

1597 8108  Skulpturer 2 st, Hästar, Metall/Keramik. Höjd: 15-26 cm

1597 8093  Skulpturer 2 st, Torborg Lindberg-Karlsson (1908-1980), Sverige. Samer. Sign TL. Höjd: 15,5 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:27)

1597 8375  Skulpturer 3 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, barn & hund. Höjd: 16-22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:20)

1597 8344  Smycken diverse, 6 delar, bland annat silver

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:48)

1597 8273  Snurrstol Johanson design, Markaryd

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:56)

1597 7216  Soffa Annika Reuterswärd, Fogia. Längd: 240 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:38)

1597 8318  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180 cm ca, Höjd. 85 cm, sitthöjd 38 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:19)

1597 6125  Soffa Gustaviansk, Provinsarbete, Bemålad. Längd: 142 cm

1597 8098  Soffa omklädd. Längd: 150 cm

1597 8343  Soffbord 1950-tal. Rotfanér. Diameter: 79 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:07)

1597 8172  Soffbord 1950/60-tal, med tidningshylla, mahogny. Bredd: 90 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 56 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:53)

1597 7017  Soffbord Butlers Tray, mahogny. Bredd: 120 cm. Djup: 91 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:44)

1597 7327  Soppslev silver, med trähandtag, 1801. Längd: 49 cm, vikt: 220 gr brutto

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:19)

1597 8211  Spegel + spegellampetter, 3 delar, Tennram. Höjd: 38-56 cm

1597 8084  Spegel Gustaviansk stil, 115x52 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:40)

1597 8045  Spegel Gustaviansk stil, 140x60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:32)

1597 8023  Spegel Tenn, A Borg, 34x22 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:07)

1597 8283  Spegellampetter ett par. Höjd: 54 cm

1597 8340  Spelbord 1890-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 44+ 44 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:29)

1597 7288  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:12)

1597 8284  Stekhuv Pläter. Längd: 36 cm, höjd: 21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:26)

1597 8111  Stensamling bergarter

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:35)

1597 8348  Stol Rokokostil, stoppad sits med floralt mönster. Höjd: 115 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:22)

1597 8352  Stolar 4 st, Mattias Linggren, "Cobra", Källemo, kromade ben, svartlackad sits i björk. Höjd: 92 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:06)

1597 8128  Stolar 4 st, Rokokostil, omkring 1800, provensiella

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:51)

1597 8408  Stolar 8 st. Rokokostil, Lös stoppad sits, på svängda ben

Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:47)

1597 8061  Stolar ett par, 1960-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:12)

1597 8249  Sybord Nyrokoko. Bredd: 53 cm, djup: 39 cm, höjd: 69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:01)

1597 8286  Syltkruka diameter: 39 cm, höjd: 29 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:01)

1597 8325  Taburett Karl Johan, svart stoppad sits. Höjd: 96 cm, djup: 55 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:33)

1597 8267  Taburett Rokoko, 1700-tal. Djup: 47 cm, bredd: 47 cm, höjd: 43 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:57)

1597 8266  Taburett Rokokostil. Längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:20)

1597 8328  Takamatur Aneta, vit plast. Diameter: 50 cm ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:21)

1597 8366  Takarmatur Tiffanystil, blyinfattat blått glas, Diameter: 30 cm. Höjd: 30 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:29)

1597 8438  Tallrikar 2 st, Kina, diameter: 23 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:04)

1597 8271  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:19)

1597 8156  Tallriks & vasställ 26 delar, Trä. Längd: 8,5-39 cm, djup: 5,5-15,5 cm, höjd: 10-25,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:12)

1597 8214  Tallriksställ 11 delar. Längd: 39 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:31)

1597 8232  Tavla kolorerad boksida, främre Asien. Verso a verso, Bildmått: 24x11 cm, yttermått inklusive ram: 35x26 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:14)

1597 8357  Teaterkikare i tygfodral, "Carmen", ställbar, nutida. Längd: 5,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:43)

1597 8058  Teburk Kina. Höjd: 10 cm

1597 8459  Tedosa Kina, blåvitt kompaniporslin. Höjd: 13,5 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:04)

1597 8107  Tedosa Kina. Höjd: 12,5 cm

1597 8112  Tennstop 2 st, 1800-tal. Höjd: 19-20 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:32)

1597 8161  Termos Georg Jensen, Rostfritt. Höjd: 25 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:10)

1597 8162  Termos Georg Jensen, rostfritt. Höjd: 25 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:05)

1597 8331  Tobaksburk trä med silverlock. Diameter: 14 cm, höjd: 15 cm

1597 8027  Träsnitt Karin Persson (1891-1971), Sverige. Signerad, numrerad 3/3, daterad 1966. Bildmått: 30x18,5. Bildmått: 48x35 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:33)

1597 8320  Uppläggningsbestick 2 delar, silver, London. Längd: 25,5-32, vikt: 300 brutto

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:46)

1597 8314  Uppläggningsbestick 6 delar, silver. Längd: 19-22. Vikt: 310 gr ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:36)

1597 8154  Uppläggningsfat "Celestial" Gustafsberg, 43x36 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:46)

1597 8009  Väggarmatur 1950-tal, "Liljekonvalj". Mässing med glaskupor. Höjd: 90 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:08)

1597 8159  Väggarmatur Northern Lighting, design: Sven I Dysthe, "Butterfly", Koppar. Höjd: 21 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:29)

1597 8131  Väggarmaturer 2 st, Ifö/Lindner. Höjd: 15-19 cm

1597 7243  Väggfotogenlampa längd: 34 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:01)

1597 8250  Väggpendyl Metall, Rokokostil. Höjd: 80 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:39)

1597 8437  Värmefat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 26 cm, diameter: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:06)

1597 8379  Vas + jardiniere, omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 11-42, längd: 23 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:12)

1597 8385  Vas + skål, Elme Glasbruk, pressglas. Längd: 31 cm. Höjd: 11-20 cm

1597 8422  Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 36 cm

1597 8002  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala, blå glasmassa, märkt, Diameter: 20 cm. Höjd: 16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:07)

1597 8426  Vas Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 40 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:51)

1597 8285  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Titania, Sign BW-70 V-20 för Illums Bolighus. Höjd: 30 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:35)

1597 8444  Vas Jugend, Aluminia, Copenhagen. Höjd: 18,5 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:31)

1597 8427  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:52)

1597 8442  Vaser + burk, 6 delar, Kina. Höjd: 5-6 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:09)

1597 8099  Vinglas 8 st, Böhmen. Höjd: 19,5-20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:35)

1597 8175  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 91 cm. Bredd: 43 cm, höjd: 176 cm

1597 8096  Vitrinskåp Gustaviansk stil, 1900-tal, fanér med jakaranda (cites-intyg medföljer). Bredd: 136 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 166 cm, nyckel

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 21:15)

1597 7303  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 66 cm, djup: 30 cm, höjd: 155 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:36)

1597 8430  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 19,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:59)

1597 8294  Vitvinsglas 6 st, Böhmen. Höjd: 20 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:49)

1597 8337  Vodkaglas 10 st, + 2 extra höljen, Silver/glas, Paris. Höjd: 3,5-7 cm, silvret: 25g/hölje

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:00)

1597 8092  Ytterfoder 2 par, keramik. Höjd: 25-32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:52)

1597 8288  Ytterfoder 2 st, Porslin. Diameter: 16,5 cm. Höjd: 14,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:50)

1597 8067  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 15,5-19,5

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 19:06)

1597 8429  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 12,5 cm, diameter: 13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:17)

1597 8066  Ytterfoder ett par, God Jul, Rörstrand. Diameter: 11,5 cm. Höjd: 9 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:59)

1597 8065  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 20:47)

1597 8295  Ytterfoder / krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 12 februari 2024 18:01)

1597 8299  Ytterfoder / krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm